Izbira poklica oz. srednje šole je zelo pomembna odločitev vsakega devetošolca. Pri izbiri je pomembno upoštevati: interese, sposobnosti (umske in telesne), osebnostne lastnosti, učne navade, šolske ocene posameznika. Za ustrezno usmeritev je potrebno pridobiti čim več ustreznih informacij o možnostih vpisa na srednje šole, informacij o poklicih in politiki zaposlovanja ter štipendiranja. Zavedamo se težavnosti odločitev učencev v tej starosti, zato pripravljamo vrsto aktivnosti, ki jim pri tem pomagajo.

Prvi del šolskega leta

september, oktober

• Informiranje staršev o poklicni orientaciji in načrtu dela na šoli
  • Delavnice za poklicno orientacijo (obravnavane teme: dejavniki odločanja, kje najdem informacije, šolski sistem in vrste srednjih šol, novosti, vprašanja učencev…).
  • Urejanje poklicne oglasne deske in spletne strani šole – rubrike poklicne orientacije.
  • Urejanje poklicnega kotička v pisarni svetovalne službe, ki je na voljo učencem (pred in po pouku ter med odmori), ki želijo več informacij o srednjih šolah in poklicih.
  • Individualni razgovori z učenci, pomoč učencem pri iskanju potrebnih informacij in odločanju za nadaljnje šolanje.

november

• Informiranje učencev in staršev (dogodki v zvezi s poklicno orientacijo).
  • Sodelovanje z Zavodom RS za zaposlovanje – Vprašalnik o poklicni poti, pomembne informacije.
  • Priprava rokovnika s pomembnimi datumi.
  • Individualni razgovori z učenci in starši.

december, januar

• Informiranje učencev in staršev (dogodki v zvezi s poklicno orientacijo)
  • Delavnice za poklicno orientacijo (obravnavane teme: spoznavanje sebe in poklicnih interesov, poklicne karte, rokovnik, kako poteka vpis, štipendije, spoznavanje življenja in dela v SŠ – obisk srednješolcev, vprašanja učencev…).
  • Uporaba vprašalnikov za tiste učence, ki imajo težave pri izbiri srednje šole.
  • Sprotno seznanjanje z novostmi, ki zadevajo programe in vpisni postopek na srednjih šolah.
  • Individualni razgovori na željo staršev in/ali učencev.

februar, marec

• Delavnica za poklicno orientacijo – uporaba računalniškega programa Kam in kako.
  • Roditeljski sestanek za starše in devetošolce (obdobje prehoda v srednjo šolo, razpis in vpisni postopek, štipendije, trg dela).
  • Informativni dan.
  • Izpolnjevanje prijavnic za želeno srednjo šolo(doma).
  • Pregled in odpošiljanje prijavnic.
  • Individualni razgovori na željo staršev in/ali učencev.

Drugi del šolskega leta

• Sprotno informiranje o stanju prijav in možnosti prenosa prijav.
  • Individualni razgovori z učenci in starši, ki premišljujejo o prenosu prijav.
  • Priprava učencev na drugi izbirni krog.
  • Analiza vpisa.

Pomembne informacije

Knjižni molji pa boste v šolski knjižnici oz. v poklicnem kotičku pri šolski pedagoginji našli naslednje KNJIGE V POMOČ:

• O poklicih, moj poklic: Sophie Bordet, Nadine Mouchet, Henri Fellner
  • Poklici. Delo hvali mojstra: Marjeta Zorec, Uroš Hrovat